23 września 2024
IX edycja Olimpiady Statystycznej😊
Z przyjemnością informujemy, że już rozpoczyna się rejestracja do IX edycji Olimpiady Statystycznej, która zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2024/2025.
CZEKAMY NA WAS!
23 sierpnia 2024
Kilka statystyk na temat Olimpiady Statystycznej😊
25 300? Jak myślicie, co to jest? To liczba wszystkich uczestników wszystkich edycji Olimpiad Statystycznych! Wow😊!
A o czym mówi liczba 737? tyle było zadań do rozwiązania podczas wszystkich edycji Olimpiady Statystycznej😊!!!!!!
Najwięcej zgłoszonych szkół było z Warszawy, ale ten wynik chyba nikogo nie dziwi:)? Warszawa jest największym miastem w Polsce pod kątem liczby ludności. Za to, w zależności od edycji, kolejnymi miastami, z których było najwięcej zgłoszonych szkół to: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń i Wrocław.
Z kolei Zwycięzcy ośmiu edycji Olimpiady uczyli się w szkołach w miastach: Bydgoszcz, Częstochowa, Katowice, Kielce, Toruń (aż 3 Zwycięzców!) i Włoszczowa.
A czy Ty masz smykałkę do analizowania danych i rozwiązywania problemów statystycznych? jeśli tak, to zapraszamy do kolejnej edycji Olimpiady Statystycznej. Może i o Twoim mieście będziemy pisać w naszych statystykach o OS😊?
9 sierpnia 2024
Olimpiada Statystyczna – skąd są nasi uczestnicy?
Czy wiecie, że:
W VIII edycji dotarliśmy do uczniów szkół zlokalizowanych w aż 293 miejscowościach. Część szkół zlokalizowana jest w miejscowościach o powierzchni mniejszej niż 5 km2 oraz takich, w których liczba mieszkańców nie przekracza 596 osób. A najdalej położona szkoła oddalona jest od GUS aż o ok. 490 km.
A jak będzie w najnowszej edycji😊?!
Olimpiada Statystyczna – podziękowania!
5 sierpnia 2024
Olimpiady Statystycznej nie byłoby bez Komitetu Głównego, który nadzorował całość prac organizacyjnych i merytorycznych związanych z przebiegiem konkursu oraz Komitetu Programowego, który przygotowywał i sprawdzał testy wraz z zadaniami, a także Komitetom Okręgowym, które dzielnie koordynowały działania na poziomie regionalnym.
Za zaangażowanie i życzliwość serdecznie dziękujemy Osobom, wchodzącym w skład:
- Komitetu Głównego
- dr Dominik Rozkrut (Przewodniczący Komitetu Głównego, Prezes GUS)
- prof. dr hab. Grażyna Trzpiot (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, zastępca Przewodniczącego)
- prof. dr hab. Grzegorz Kończak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
- dr Bożena Łazowska
- dr hab. Agnieszka Piotrowska-Piątek (Urząd Statystyczny w Kielcach)
- Emilia Andrzejczak (sekretarz)
- Komitetu Programowego:
- prof. US, dr hab. Iwona Markowicz (Uniwersytet Szczeciński)
- dr hab. Andrzej Młodak (Uniwersytet Kaliski)
- prof. UE, dr hab. Dominik Krężołek (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
- dr hab. Robert Pietrzykowski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)
- dr Barbara Batóg (Uniwersytet Szczeciński)
- dr Piotr Peternek (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
- Komitetów Okręgowych,
- Biura Komitetu Głównego.
Dziewczyny w statystyce :) !
30 lipca 2024
Olimpiada Statystyczna w liczbach i ciekawostkach:
Statystycznie rzecz biorąc, w naszych Olimpiadach Statystycznych częściej biorą udział Panowie. Jednak mamy też sporo kobiecych wyjątków:). Do finałów we wszystkich edycji dotarło w sumie 36 dziewcząt!
Na przykład:
I edycję Olimpiady Statystycznej wygrała Pani Paulina Orłowicz z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu
Pani Monika Kaczan z I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku była jedyną laureatką II edycji Olimpiady Statystycznej
W VII edycji Olimpiady Statystycznej na podium stanęła Pani Kinga Gruszka z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
W VIII edycji Olimpiady Statystycznej laureatkami były 4 dziewczyny:
Pani Adrianna Paciorek, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach
Pani Zofia Krok, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie
Pani Wiktoria Klich, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
Pani Wiktoria Marć, II Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego w Dębicy
Serdecznie zapraszamy do udziału w Olimpiadzie Statystycznej wszystkie dziewczyny! Girl Power!
Ciąg dalszy informacji o Olimpiadzie Statystycznej – z kim współpracujemy?
26 lipca 2024
Olimpiada Statystyczna nie byłaby taka sama gdyby nie współpraca z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Między innymi dzięki rekomendacjom MNiSW udaje nam się pozyskać coraz więcej uczelni, które udzielają zgody na zwolnienie finalistów lub laureatów Olimpiady Statystycznej z postępowania kwalifikacyjnego na studia wyższe lub na przyznanie im dodatkowych punktów podczas rekrutacji na studia.
W dniu finału mieliśmy przyjemność gościć przedstawiciela Ministerstwa, Pana Michała Goszczyńskiego, który reprezentował Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki.
Podczas uroczystej gali, Pan Goszczyński odczytał list Ministra Nauki, w którym Olimpiadę Statystyczną określił jako „wyjątkowe przedsięwzięcie, które od niemal dekady upowszechnia wiedzę z zakresu statystyki” i „rokrocznie przyciąga szerokie grono wybitnie uzdolnionych młodych ludzi”.
Pan Wieczorek wyraził gratulacje Finalistom i Laureatom za „zdobycie tych zaszczytnych tytułów” i uzyskanie wysokich wyników w Olimpiadzie.
Dodatkowo w liście były podkreślone wysokie umiejętności i wiedza Uczestników: „Wasze ambicje, talent i zaangażowanie w połączeniu z doskonałym przygotowaniem merytorycznym pozwoliły Wam sięgnąć po najwyższe laury”!
Minister wierzy, że zwycięstwo otworzy Uczniom drzwi do wielu prestiżowych polskich uczelni i pozwoli pogłębić umiejętności niezbędne do dalszego rozwoju i rozumienia świata. Pan Wieczorek pogratulował także Nauczycielom, „którzy w sposób najlepszy z możliwych przygotowali uczniów do udziału w Olimpiadzie Statystycznej, to dzięki ich wytężonej pracy oraz umiejętności przekazywania wiedzy i pasji do nauki, najzdolniejsi pasjonaci statystyki zyskali możliwość obcowania ze światem nauki już na etapie szkoły średniej”.
W końcowej części listu Minister wyraził życzenia pomyślności i satysfakcji, jaką daje zdobywanie wiedzy. Dodatkowo została wyrażona nadzieja, że Uczestnicy Olimpiady Statystycznej w przyszłości dołączą do polskiego systemu szkolnictwa wyższego i zaangażują się w życie naukowe.
Dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ciąg dalszy informacji o Olimpiadzie Statystycznej – z kim współpracujemy?
23 lipca 2024
Główny Urząd Statystyczny już od kilku lat współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej w organizacji Olimpiady Statystycznej.
Podczas finału 13 marca 2024 r. z ogromną przyjemnością gościliśmy Pana Janusza Niedziółkę z MEN na finale VIII edycji Olimpiady Statystycznej!
Przedstawiciel MEN m.in. odczytał list Minister Edukacji. Po powitaniu wszystkich obecnych, Pani Barbara Nowacka wyraziła uznanie dla organizatorów Olimpiady Statystycznej i radość, że przedsięwzięcie to przyciąga „coraz większe rzesze uzdolnionych młodych ludzi”. Pani Minister wyraziła pogląd, że Olimpiada daje Uczestnikom możliwość „sprawdzenia indywidualnych kompetencji w duchu szlachetnej rywalizacji”. Zgodnie ze słowami Minister Edukacji uzyskanie miana finalisty/laureata to szczególny powód do dumy, ponieważ świadczy o tym, że uczniowie posiadają interdyscyplinarną wiedzę i „sprawność w podejmowaniu decyzji, umiejętność poszukiwania informacji, ich analizy oraz interpretacji”. Na koniec swojego listu Pani Nowacka wyraziła wiarę, że sukces na Olimpiadzie Statystycznej będzie dla jej Uczestników inspiracją do rozwoju posiadanych pasji, a także w przyszłości otworzy drzwi do naukowej lub zawodowej kariery. Pani Minister przekazała Uczestnikom gratulacje i życzyła pomyślności w realizacji zamierzeń.
Bardzo dziękujemy Ministerstwu Edukacji Narodowej za współpracę. Dzięki zaangażowaniu GUS i MEN, Olimpiada Statystyczna staje się coraz bardziej popularnym wydarzeniem wśród uczniów i nauczycieli, promującym jednocześnie znaczenie statystyki w codziennym życiu i nauce. Olimpiada to fantastyczna okazja dla młodych pasjonatów statystyki, aby pokazać swoje umiejętności i zdobyć cenne nagrody.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji i życzymy powodzenia w zawodach! 📊📚