Główny Urząd Statystyczny

INTERESUJESZ SIĘ STATYSTYKĄ?

Świetnie! W takim razie Olimpiada Statystyczna jest dla Ciebie!

Olimpiada Statystyczna

Aktualności

Finał Olimpiady Statystycznej

Finał Olimpiady Statystycznej

15 marca 2019

13 marca 2019 r. w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie odbył się finał III edycji Olimpiady Statystycznej.
30 najlepszych uczestników III edycji punktualnie, o godz. 10:00 przystąpiło do rozwiązywania testu finałowego, składającego się z 3 pytań problemowych. Uczestnicy na rozwiązanie testu mieli 45 minut.

W czasie kiedy Komisja Egzaminacyjna sprawdzała testy, uczestnicy mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym wykorzystania danych administracyjnych, przestrzennych i satelitarnych oraz implementacji nowych technologii w statystyce publicznej lub zwiedzić Centralną Bibliotekę Statystyczną.

Na gali finałowej gościliśmy przedstawicieli organizatorów Olimpiady Statystycznej: Pana dr Dominika Rozkruta - Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Pana prof. dr hab. Czesława Domańskiego - Prezesa Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz przedstawicielkę partnera Olimpiady – Narodowego Banku Polskiego, Panią Ewę Waszkiewicz - Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie.

Swoją obecnością zaszczycili nas również zwycięzcy I i II edycji Olimpiady, tj. Pani Paulina Orłowicz i Pan Jakub Reniec, którzy opowiedzieli o tym, jak na ich życie wpłynął udział w Olimpiadzie Statystycznej.

1 miejsce zajął Pan Piotr Tyburski z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Liceum Akademickiego w Toruniu, który otrzymał główną nagrodę w wysokości 5000 zł, natomiast do jego szkoły trafiła nagroda w wysokości 2000 zł.2 miejsce zajął Pan Michał Mglej z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, który otrzymał nagrodę w wysokości 4500 zł, natomiast dla jego szkoły została przeznaczona nagroda o wartości 1000 zł.3 miejsce zajął pan Patryk Chmielecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba Technikum nr 4 w Tczewie, który otrzymał nagrodę w wysokości 4000 zł, natomiast dla jego szkoły trafiła nagroda w wysokości – 600 zł.Dodatkową nagrodą dla finalisty Olimpiady z województwa dolnośląskiego, który uzyskał najwyższy wynik ufundowała Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Danutę Jazłowiecka jest wyjazd studyjny do Brukseli w celu zwiedzania Europarlamentu. Otrzymał ją Pan Łukasz Krzempek, który zajął 7 miejsce.Gratulujemy finalistom oraz laureatom!
Pełna lista laureatów i finalistów znajduje się - TUTAJ.

Zapraszamy do śledzenia strony Olimpiady Statystycznej i udziału w IV edycji Olimpiady Statystycznej Rekrutacja staruje jesienią 2019 r.
Harmonogram finału

Harmonogram finału

7 marca 2019

Finał Olimpiady Statystycznej, tj. etap drugi Zawodów Centralnych odbędzie się 13 marca 2019 r. w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie.
Rejestracja uczestników zostanie uruchomiona od godz. 800, zaś test rozpocznie się o godz. 1000.
Dokładny harmonogram finału znajduje się TUTAJ.
Znamy finalistów Zawodów Centralnych!

Znamy finalistów Zawodów Centralnych!

28 lutego 2019

Znamy listę 30 uczestników, którzy zdobywają status finalisty. Lista zakwalifikowanych uczestników do II etapu Zawodów Centralnych znajduje się tutaj.
Widzimy się z Wami już 13 marca na finale, który odbędzie się w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie. Wkrótce również otrzymacie harmonogram dnia.
Gratulujemy finalistom!
Wyniki etapu I Zawodów Centralnych

Wyniki etapu I Zawodów Centralnych

27 lutego 2019

W dniu dzisiejszym o godz. 1200 w siedzibach Komitetów Okręgowych, przystąpiło do etapu pierwszego Zawodów Centralnych, tj. testu on-line 75 uczestników.
Wyniki etapu I znajdują się tutaj.
W dniu jutrzejszym ogłosimy listę 30 finalistów, którzy przystąpią do drugiego etapu Zawodów Centralnych, które odbędą się 13 marca br. w Warszawie.
Zwrot kosztów podróży i noclegów

Zwrot kosztów podróży i noclegów

22 lutego 2019

Uczestnikom Olimpiady Statystycznej oraz ich opiekunom przysługuje zwrot kosztów podróży i noclegów w związku z udziałem w I i II etapie Zawodów Centralnych.
O zwrot kosztów może ubiegać się pełnoletni uczestnik zawodów, rodzic (opiekun prawny) lub opiekun ze szkoły, towarzyszący uczestnikowi zawodów.
Uczestnikom, oraz ich opiekunom przysługuje zwrot kosztów noclegu w związku z udziałem w drugim etapie zawodów, którzy dojeżdżają na zawody spoza Warszawy.
Uczestnicy mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży transportem publicznym (pociągiem II klasy, autobusem, w tym komunikacją BUS) i prywatnym. Nie są zwracane koszty przejazdów komunikacją miejską oraz innym środkiem transportu w zakresie przejazdów miejskich.

Dokładna treść zarządzenia wraz z wymaganymi oświadczeniami stanowiącymi załączniki do zarządzenia, znajduje się w zakładce Zawody.

Uzupełnione i podpisane oświadczenia w wersji papierowej, uczestnicy i opiekunowie składają w ciągu 7 dni roboczych od dnia przeprowadzenia zawodów. W przypadku udziału w pierwszym etapie zawodów III stopnia, oświadczenia należy przekazać Komisji Egzaminacyjnej właściwego okręgu. Komisja Egzaminacyjna przekazuje oryginały dokumentów do Biura Komitetu Głównego. Natomiast w przypadku udziału w drugim etapie zawodów III stopnia, oświadczenia należy przekazać bezpośrednio do Biura Komitetu Głównego.
Uczestnicy, finaliści, laureaci!

Uczestnicy, finaliści, laureaci!

20 lutego 2019

Już 27 lutego 2019 w samo południe (godz. 1200) 76 najlepszych uczestników Olimpiady przystąpi w siedzibach Komitetów Okręgowych do I etapu Zawodów Centralnych Olimpiady Statystycznej. Podczas I etapu będziecie mieli do rozwiązania test online składający się z 29 pytań.
Ścisły finał już 13 marca w Warszawie! Nie możemy się doczekać!
UWAGA!
Przed rozpoczęciem I etapu poprosimy Was o wypełnienie karty z danymi uczestników, które będą nam potrzebne do przygotowania zaświadczeń.
Zaświadczenia będą uprawniać finalistów i laureatów do otrzymania złotych indeksów. Lista uczelni dostępna jest tutaj. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem OS status finalisty otrzymuje najlepszych 30 uczestników, którzy przejdą do II etapu Zawodów Centralnych, a status laureata 10 najlepszych z tych uczestników.

Warszawski dzień o Olimpiadzie Statystycznej

29 stycznia 2019

24 stycznia 2019 r. redakcja programu „Warszawski dzień” w TVP3 zaprosiła nas do udziału w programie. Było to nowe, interesujące doświadczenie dla naszych przedstawicieli: Mateusza Wróblewskiego z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, który zwyciężył w zawodach w okręgu mazowieckim i Pani Emilii Andrzejczak, przedstawiciela Komitetu Głównego Olimpiady Statystycznej / Dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji.
Prowadzący byli ciekawi na czym polega Olimpiada Statystyczna, jak wyglądają przygotowania do udziału w zawodach oraz jakie można zdobyć nagrody. Sprawdźcie jak poradzili sobie z odpowiedziami na nurtujące prowadzących pytania nasi Przedstawiciele: Pani Emilia Andrzejczak oraz Mateusz Wróblewski TUTAJ.
Etap I zawodów centralnych

Etap I zawodów centralnych

22 stycznia 2019

27 lutego br. przystąpicie do pierwszego etapu Zawodów Centralnych i będziecie walczyć o miejsce w finałowej trzydziestce.
Test on-line rozpocznie się o godz. 1200 i odbędzie się w siedzibach komitetów okręgowych – pełna lista TUTAJ.
Najlepsi z najlepszych

Najlepsi z najlepszych

21 stycznia 2019

Znamy już listę wszystkich 76 uczestników zakwalifikowanych do etapu I Zawodów Centralnych, lista znajduje się TUTAJ.
Wyniki dostępne są również w aplikacji po zalogowaniu.
Serdecznie dziękujemy za udział, jesteśmy pod wrażeniem wyników. Gratulujemy!
Dyplomy dla uczestników

Dyplomy dla uczestników

18 stycznia 2019

Drodzy uczestnicy, pojawia się z waszej strony wiele próśb, aby uzyskać dyplom uczestnictwa w poszczególnych etapach Olimpiady Statystycznej.
Wychodząc na przeciw waszym oczekiwaniom, udostępniliśmy waszym nauczycielom możliwość ich wygenerowania.
Funkcjonalność jest dostępna po zalogowaniu się przez nauczyciela zgłaszającego ucznia do Olimpiady w zakładce Uczniowie. Po prawej stronie listy uczniów widnieje przycisk „Opcje”, po rozwinięciu menu należy wybrać dyplom.
Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie będzie dla wielu z was przydatne.
Relacja Radia Opole z Zawodów Okręgowych

Relacja Radia Opole z Zawodów Okręgowych

16 stycznia 2019

Radio Opole przygotowało relację na temat Zawodów Okręgowych, które odbywały się w Opolu.
Zapraszamy do wysłuchania krótkich wypowiedzi uczestników oraz Pani Janiny Kuźmickiej, dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu – zajrzyjcie tutaj.
Co myślisz o Zawodach Okręgowych?

Co myślisz o Zawodach Okręgowych?

11 stycznia 2019

Zapraszamy nauczycieli i uczestników III edycji Olimpiady Statystycznej do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety, dotyczącej Zawodów Okręgowych.
Ankieta posłuży nam do ulepszenia kolejnych edycji Olimpiady Statystycznej.
Liczymy na wasze opinie!
Ankieta dla uczestników – tutaj.
Ankieta dla nauczycieli – tutaj.
Trzymamy kciuki!

Trzymamy kciuki!

8 stycznia 2019

Już jutro, 9 stycznia 2019 r. o godz. 1000 przystąpicie do Zawodów Okręgowych Olimpiady Statystycznej. Mamy pewność, że jesteście już super przygotowani i testy nie sprawią Wam żadnej trudności.
Zapoznajcie się z harmonogramem zawodów żeby nic Was nie zaskoczyło - harmonogramy znajdziecie w zakładce Zawody.
Pamiętajcie też, aby w dniu zawodów zabrać ze sobą dokument poświadczający tożsamość, np. legitymację szkolną i nie spóźnić się. Podczas testów możecie korzystać z kalkulatora prostego.
Życzymy wam powodzenia!
Zawody Okręgowe - harmonogramy

Zawody Okręgowe - harmonogramy

3 stycznia 2019

Już za 6 dni - 9 stycznia 2018 r. o godz. 1000 rozpoczną się zawody okręgowe.
Jesteście gotowi?
Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramami w poszczególnych województwach - TUTAJ.
Pamiętajcie, aby w dniu zawodów zabrać ze sobą dokument poświadczający tożsamość, np. legitymację szkolną.
Instrukcja dla uczestników

Instrukcja dla uczestników

27 grudnia 2018

Drodzy uczestnicy, 9 stycznia 2019 r. o godzinie 1000 przystąpicie do zawodów okręgowych Olimpiady Statystycznej.
Przypominamy, że :
 • dokładne informacje o zawodach okręgowych znajdziecie w zakładce – Zawody,
 • testy z poprzednich lat znajdują się w zakładce Olimpiada i Testy,
 • w dniu zawodów musicie mieć ze sobą dokument poświadczający tożsamość, tj. legitymację szkolną,
 • podczas testu możecie korzystać z kalkulatora prostego.
Trzymamy za was kciuki i życzymy sukcesów!
Kwalifikacja do Zawodów Okręgowych

Kwalifikacja do Zawodów Okręgowych

18 grudnia 2018

Drodzy uczestnicy! Pragniemy was poinformować, że do Zawodów Okręgowych zostało zakwalifikowanych przez Komisje Szkolne 855 uczestników, natomiast dodatkowo Komitet Główny OS zakwalifikował 98 uczestników. W Zawodach Okręgowych, które odbędą się w dniu 9 stycznia 2019 r. o godz. 1000, przystąpi łącznie 953 uczestników.
Dokładne wyniki znajdziecie tutaj.
Lista miejsc, w których będą odbywać się Zawody Okręgowe znajduje się tutaj.
Ponadto, w zakładce Olimpiada znajdziecie testy wraz z kluczami odpowiedzi z poprzednich edycji Olimpiady Statystycznej.
Serdecznie wam gratulujemy!
Co myślisz o Zawodach Szkolnych?

Co myślisz o Zawodach Szkolnych?

11 grudnia 2018

Zapraszamy nauczycieli i uczestników III edycji Olimpiady Statystycznej do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety, dotyczącej Zawodów Szkolnych.
Ankieta posłuży nam do ulepszenia kolejnych edycji Olimpiady Statystycznej.
Liczymy na wasze opinie!
Ankieta dla uczestników – tutaj.
Ankieta dla nauczycieli – tutaj.
Protokół z Zawodów Szkolnych

Protokół z Zawodów Szkolnych

4 grudnia 2018

Przewodniczących Komisji Szkolnych prosimy o przygotowanie dokumentacji z Zawodów Szkolnych.
Do 5 grudnia br. należy wysłać skan Protokołu z przebiegu Zawodów Szkolnych wg Załącznika nr 4 na adres mailowy właściwego Komitetu Okręgowego.
Do 10 grudnia br. należy wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście oryginały dokumentów (papierowa wersja) z przebiegu Zawodów Szkolnych do właściwego Komitetu Okręgowego, tj.:
 • uzupełniony i podpisany Protokół z przebiegu Zawodów Szkolnych wg Załącznika nr 4
 • wszystkie uzupełnione i podpisane Oświadczenia uczestników etapu szkolnego zgodnie z Załącznikiem nr 3
 • wszystkie uzupełnione i podpisane Oświadczenia członków Komisji Szkolnej zgodnie z Załącznikiem nr 2
 • w przypadku wystąpienia procedury awaryjnej - arkusze odpowiedzi oraz notatkę.
Wykaz Komitetów Okręgowych znajduje się TUTAJ.

WAŻNE:
 • W protokole uwzględniają Państwo wyniki wszystkich uczniów, którzy przystąpili do testu.
 • Obecnie nie należy wysyłać Karty uczestnika Załącznik nr 6, będzie ten dokument potrzebny na Zawody Okręgowe.
Wyniki z Zawodów Szkolnych

Wyniki z Zawodów Szkolnych

4 grudnia 2018

Zakończyliśmy test on-line Zawodów Szkolnych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w Olimpiadzie Statystycznej.
Wyniki zostały już zamieszczone w aplikacji, zatem zapraszamy uczestników i Przewodniczących Komisji Szkolnych do sprawdzenia wyników.
Już dzisiaj Zawody Szkolne!

Już dzisiaj Zawody Szkolne!

4 grudnia 2018

O godzinie 1000 rozpoczną się Zawody Szkolne. Do udziału w Olimpiadzie Statystycznej zgłosiło się 3009 uczniów z 325 szkół z całej Polski.
Test jest dostępny po zalogowaniu się na swoje konto, po prawej stronie Moje Konto -> Test.
Po godzinie 1045 test automatycznie się zapisuje i zamyka.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!
Zawody Szkolne już we wtorek!

Zawody Szkolne już we wtorek!

30 listopada 2018

Warto zapoznać się wcześniej z zasadami Zawodów Szkolnych, zarówno od strony uczestnika, jak i Komisji Szkolnej. Zapraszamy do zakładki „Zawody”.
Uczestnikom przypominamy o przygotowaniu loginu i hasła, aby prawidłowo i szybko zalogować się do aplikacji. Szkoda czasu na problemy z logowaniem. Test trwa tylko 45 minut!
Komisje Szkolne prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym opisem przebiegu Zawodów Szkolnych i Procedurą Awaryjną. Warto wiedzieć wcześniej, co zrobić w nieprzewidzianej sytuacji.
Przypominamy, że rejestracja trwa do 3 grudnia włącznie. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.
Godzina rozpoczęcia Zawodów Szkolnych

Godzina rozpoczęcia Zawodów Szkolnych

26 listopada 2018

W dniu 4 grudnia 2018 r. uczestnicy Olimpiady Statystycznej przystąpią do Zawodów Szkolnych, których zadaniem będzie rozwiązanie testu on-line.
Zawody rozpoczną się o godzinie 1000. Przypominamy, że uczestnicy powinni zalogować się do aplikacji na kilka minut przez rozpoczęciem testu.
Startujemy w piątek

Startujemy w piątek!

20 listopada 2018

Drodzy uczniowie i dyrektorzy szkół!
Z przyczyn formalnych rejestracja wystartuje w piątek, 23 listopada 2018 r. W między czasie prosimy, abyście zapoznali się dokładnie z regulaminem oraz załącznikami do regulaminu.
W zakładce „Olimpiada” znajdziecie ubiegłoroczny test z zawodów szkolnych, więc możecie sprawdzić swoją wiedzę. Natomiast dla Komisji Szkolnych przygotowaliśmy listę zadań ułatwiającą proces rejestracji, aby o niczym nie zapomnieć - pobierz plik.
Gorąco was przepraszamy i startujemy już w piątek!
Start rejestracji

Start rejestracji

16 listopada 2018

Z przyjemnością informujemy, że 20 listopada zostanie uruchomiona rejestracja szkół i uczniów.
Zapisy będą trwać do 3 grudnia.
Etap szkolny odbędzie się 4 grudnia. Niezbędne informacje na temat Olimpiady znajdzicie w zakładce Olimpiada. Więcej informacji na temat rejestracji pojawi się już wkrótce!
Kolejne złote indeksy

Regulamin Olimpiady Statystycznej

8 listopada 2018

W dniu 8 listopada 2018 r. został podpisany regulamin Olimpiady Statystycznej w roku szkolnym 2018/2019. Zapraszamy do zapoznania się regulaminem wraz z załącznikami oraz programem Olimpiady Statystycznej. Wszystkie dokumenty znajdują się w zakładce Olimpiada.
Kolejne złote indeksy

Kolejne złote indeksy

2 października 2018

Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Białostocka oraz Collegium Civitas przyznają złote indeksy dla finalistów i laureatów III edycji Olimpiady Statystycznej.
Pełny wykaz uczelni, honorujących naszych laureatów i finalistów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy rok studiów, wraz z listą kierunków znajduje się tutaj.

Terminy Zawodów III edycji Olimpiady Statystycznej

1 października 2018 r.

Z przyjemnością prezentujemy wam harmonogram poszczególnych etapów Olimpiady Statystycznej w roku szkolnym 2019/2020:
 • zawody szkolne – 4 grudnia 2018 r.
 • zawody okręgowe – 9 stycznia 2019 r.
 • zawody centralne:
  • etap pierwszy – 27 lutego 2019 r.
  • etap drugi – 13 marca 2019 r.
Śledźcie na bieżąco stronę Olimpiady, gdyż już wkrótce rusza rekrutacja!

Akt powołania III edycji

28 września 2018 r.

W dniu 10 lipca 2018 r. w trakcie II Kongresu Statystyki Polskiej, który odbył się w Warszawie w dniach 10-12 lipca 2018 r., został podpisany Akt Powołania Komitetu Głównego przez pana dr Dominika Rozkruta Prezesa Głównego Urzędu Statystycznbego i pana prof. dr hab. Czesława Domańskiego Prezesa Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Akt ten inicjuje podjęcie dlaszych działań w celu uruchomienia III edycji Olimpiady Statystycznej.